נגישות

בעיות אקולוגיות ואיך פותרים אותן

בעידן המודרני, הנושא של שמירה על איכות הסביבה הוא מבין הנושאים החשובים ביותר שעומדים על סדר היום החברתי, האזרחי והפוליטי. שכן, משנה לשנה גדלה כמות האוכלוסייה ועימה הצריכה, אולם המשאבים האקולוגיים הולכים ומצטמצמים ונוצר חוסר איזון ביחסי הגומלין שבין האדם לטבע. במילים חריפות יותר, יגידו מומחים כי מערכת היחסים בין האדם והסביבה כיום חולה לחלוטין. מה עושים עם זה? יש בכלל פתרונות? האם ניתן להימנע מהחמרה במצב?

ראשית, כדאי להתחיל מלהבין מה הן הבעיות. בהרבה מקרים, ההכרה כי קיימת בעיה וההבנה שלה הן חצי מהדרך אל הפתרון. אבל לצערנו, לא מדובר בבעיה אחת כי אם בכמה. הנה תמצות שלהן, ומספר דרכים פשוטות שיכולות למנוע את החמרתן:

זיהום סביבתי

תחת הקטגוריה של ״זיהום סביבתי״ נמנים סוגים שונים של זיהומים: זיהום אוויר, זיהום מים, זיהום האדמה, מפגעי רעש, פסולת מצוקה שנערמת ומצטברת, נזקי קרינה ועוד.

הזיהום הסביבתי, על שלל צורותיו, עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים לאדם וגם למערכת הכלכלית.

אז מה ניתן לעשות עם הזיהום?

פתרון פשוט ויעיל שתלוי בכל אחד מאיתנו – להפחית את השימוש במוצרים מזהמים, כמו רכבים ומכוניות. אם כל אחד מאיתנו היה חושב פעמיים לפני שהוא עולה לרכב ריק ומנסה למלא אותו בנוסעים נוספים, היו נחסכות המון מכוניות על הכביש ובהחלט המון זיהום. ואם לא למלא רכב, אז כן לעבור לשימוש תדיר בתחבורה ציבורית או לכל הפחות להשתמש במכשירים שמבוססים על אנרגיה ירוקה.

שימוש יתר על המידה במשאבים

לצורך חיינו על כדור הארץ אנחנו גוזלים ומשתמשים בהרבה משאבים, אולם הללו מוגבלים ואינם בלתי נדלים. למשל: שטחים פתוחים, מים, נפט וגז. בייחוד כיום בעידן המודרני והטכנולוגי, צריכת המשאבים הולכת וגוברת ואף מביאה לתועלות רבות – אולם יש לדבר השלכות שעשויות להיות הרסניות.

מה ניתן לעשות עם זה?

ניתן ואף חשוב לעודד את ההתנהגות הצרכנית ל״שינוי כיוון״, ולנצל פחות מהמשאבים שנמצאים במצוקה.

פגיעה במערכת האקולוגית בשל שימוש בחומרים כימיים

שימוש בחומרי הדברה ובשלל מרכיבים כימיים שמאפשרים את קיומה של תעשיית המזון אמנם מפתחים אותה, אך בד בד מפרים את האיזון במערכת האקולוגית ומזהמים את האדמה שלנו.

מה ניתן לעשות?

לעבור לשימוש בהדברה ירוקה!

ובעיקר – מיחזור מיחזור מיחזור

המיחזור הוא התהליך החשוב ביותר, הקריטי ביותר ואולי אף הפשוט ביותר שכולנו יכולים לקחת בו בחלק במטרה להגן על כדור הארץ שלנו. המיחזור מאפשר לפרק סוגים שונים של פסולת במטרה להשתמש בה שוב, ולייצר ממנה חומרי גלם חדשים. המיחזור מונע שימוש בחומרי גלם בתוליים, מונע את מגוון הזיהומים הקיימים והחרפתם וכמובן מצמצם את כמות הפסולת. המיחזור, ואולי לא ידעתם זאת – רלוונטי לכל סוגי המוצרים והחומרים שמקיפים אותנו: פסולת בניין, שאריות מזון, מוצרי פלסטיק, נייר, קרטונים ועוד ועוד.

איך ממחזרים?

מפרידים את הפסולת הביתית, ממיינים אותה, ומביאים אותה לנקודות המיחזור השונות שמקיפות את אזור המגורים שלנו. לא מאמץ גדול, וצעד ענק לשמירה על כדור הארץ שלנו.

מהמגזין

לכל הכתבות >>

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם.